pondělí 1. dubna 2013

Carlsenův mlýnek vrací úder

"Kramnik má matchball". Tyto předpovědi v komentářích dávali větší šance na celkové vítězství Kramnikovi. Vedl o půl bodu a v 13.kole hrál bílými proti Gelfandovi. Carlsen hrál černými s Radjabovem, který již měl malou motivaci a bylo vidět, že hraje na jistotu aby neprohrál. Carlsen sice vyrovnal pozici a měl dokonce maličkou výhodu, ale všichni odborníci se shodovali na tom, že partie skončí remízou, že nejde vyhrát. Ruský server Chesspro, který pochopitelně fandí Kramnikovi, dokonce naznačil, že by v konečném výsledku partie mohlo být i něco jiného než čistá hra:  "Aby se prohrála koncovka takového typu, k tomu je potřeba silnou snahu."  Проиграть подобный эндшпиль - это надо сильно постараться. 

Já jsem partii přestal sledovat potom, co Radjabov překonal časovou tíseň a čekala se remíza každým tahem. Připravil jsem se tak o dramatické chvilky v koncovce lehkých figur. Pak však přišel naprosto nepochopitelný antipoziční tah 64.a4 ?? (staví bezdůvodně pěšce na pole barvy černého střelce, jako na "popraviště")

 a Carlsen dostal novou šanci, ačkoli i tak byly odhady expertů na remízu. Přišla další chyba bílého 80.Jc4 a vše korunovala hrubka 83.Jxa5??

Radjabov hrál koncovku v časové tísni s vteřinami na tah a Carlsen se dočkal důležitého vítězství. To není omluva, jen konstatování, protože čas je součástí hry tak jako materiální převaha na šachovnici. Radjabov řekl po partii, že dává přednost této "historické" prohře před předchozími  prohrami a nyní je v turnaji zápletka. 
Jak komentuje oficiální web turnaje - Carlsen semlel Radjabova.

Na tiskové konferenci Carlsen řekl:  "Bylo to těžké. Po poslední partii jsem byl opravdu naštvaný a nemohl jsem spát. Ani dnes jsem se necítil dobře. Myslím, že jsem dosáhl v jistém okamžiku příjemnou pozici, ale nemohl jsem z toho nic dosáhnout, koncovka byla vyrovnaná, ale cítil jsem ze situace v turnaji že se musím pokusit o malou šanci, kterou bych mohl mít. Podařilo se mi udržet partii v chodu a soupeř udělal dost chyb, abych mohl vyhrát. Jsem zpátky ve hře a po mé poslední partii je to všechno co bych si mohl přát!"

Ukazuje se, že o drama v turnaji se stará hra v koncovkách. Nejdřív Carlsen prohrál s Ivanchukem remízovou koncovku a nyní zase remízovou koncovku vyhrál. Jiní velmistři by se asi v podobných situacích dohodli na remíze. Carlsen objevuje schopnosti člověka udělat i ve zdánlivě plochých a nezajímavých pozicích velké chyby.

Daniel King komentuje tuto partii. Podle něho je první zásadní chyba Radjabova ve výměně své aktivní věže na 48.Vxb7. 

Partie Kramnik - Gelfand byla velmi zajímavá, ale ukázalo se, že Kramnik dokáže hrát velmi dobře a bezpečně neprohrát, má však problémy s prosazením výhody. Právě počet výher hovoří v neprospěch ruského borce v případě, že v posledním kole budou mít stejné výsledky.

Opět se někde vyskytly v komentářích spiklenecké teorie o tom, že Carlsen je pro pořadatele daleko více marketingově zajímavější než odepsaný Radjabov. Fakt je, že větší šance na bezpečnou výhru v turnaji si vzal především Kramnik sám svou hrou. Lepší závěr si nikdo nemohl přát. Kramnik hraje černými s Ivanchukem a Carlsen bílými se Svidlerem. Možné je cokoli a šance jsou podle mne vyrovnané. Ivanchuk je nevypočitatelný a Rus Svidler by mohl mít motivaci k pomoci svému krajanovi. Tabulka před posledním kolem je následující:
#NameELOPtsS-B
1Vladimir Kramnik8.553
Magnus Carlsen8.552
3Levon Aronian742.25
Peter Svidler740.25
5Alexander Grischuk637
Boris Gelfand636.5
7Vassily Ivanchuk533.5
8Teimour Radjabov426

Žádné komentáře:

Okomentovat