sobota 9. listopadu 2013

Zápas o mistra světa v šachu dnes začíná

Když bylo Magnusovi Carlsenovi 13 let, mluvil o svém snu stát se mistrem světa. Nyní má poprvé příležitost splnit si svůj sen. V 15 hodin indického času (10:30 našeho času) začíná první partie zápasu na 12 partií. Bílými hraje Magnus. Hrají se vždy 2 partie po sobě s časovou kontrolou 120 minut na 40 tahů, 60 minut na dalších 20 tahů a 15 minut do konce partie s přídavkem 30 vteřin na každý tah. Zápas se koná v hotelu Hyatt Regency Chinnai.

Co se týká tipů na výsledek, je Magnus jednoznačný favorit. Má absolutně historicky nejvyšší rating 2870 a současný mistr světa Anand je svým ratingem na 5. místě světové tabulky s téměř o 100 bodů nižším ratingem než Magnus. Nemyslím si, že průběh zápasu bude tak jednoznačný jak napovídají předpovědi. Nikdo neví a proto by mohl být zápas tak zajímavý.

Díval jsem se zběžně na zahajovací ceremoniál v Chennai ve čtvrtek. Byl velkolepý a snažil se připomínat zahájení Olympijských her. Taneční a hudební kreace na velké šachovnici. Hudba se nedala poslouchat, projevy ministerské předsedkyně státu Tamil Nadu taky ne. Ale z celé atmosféry ceremoniálu bylo jasné, že Indie tímto zápasem žije, Vishy Anand je miláčkem národa a získal titul mistra světa již pětkrát. Naposledy proti Gelfandovi. Historie zápasů o mistra světa je ZDE.

Zajímavý je dokument o Carlsenovi a jeho přípravě na webu norské televize. Je vidět, že přípravu vzal Magnus se svým sekundantem Hammerem vážně. Máme se na co těšit. Do průběhu partií mohou promluvit různé nepředvídané okolnosti - počasí, strava, náhlá indispozice, nemoc. Kdo hrál někdy vážné partie v šachu ví, co dokáže lidská psychika natropit během partie, kdy působí únava, moment překvapení v zahájení. Člověk není stroj a sám často nedokážu pochopit, proč jsem nedokázal při partii správně reagovat na překvapivý tah, když v klidu po partii je vše tak jasné a správnou odpověď najde i slabší hráč. Slabší chvilky Magnuse jsme viděli i v turnaji kandidátů, kdy chybělo maličko a byl vyřazen z dalšího boje Kramnikem. To dokáže únava a nervové napětí. Pro Carlsena mluví jeho mládí, šachová výkonnost a tělesná kondice. Anand má obrovské zkušenosti zejména ze zápasů na nejvyšší úrovni. Co dokáže dobrá příprava ukázal v 50 a 60-tých letech Botvinnik, když dokázal vždy v odvetných zápasech vyhrát.

První "aklimatizační" partie skončila remízou. Těch bude pravděpodobně většina.

Video s komentářem

Žádné komentáře:

Okomentovat