pondělí 24. listopadu 2014

Anand sice prohrál zápas, ale mě hrou nezklamal

Zápas Carlsen - Anand skončil 3:1 po 11 partiích, nepočítaje remízy.
Carlsen byl jako hráč a sportovec lepší a vyhrál zaslouženě. Ovšem Anand se mi šachově líbil více než v předchozím zápase, kdy přišel o šachovou korunu mistra světa. Vyzývatel prohrál v boji po chybách, za které ho mistr světa nekompromisně potrestal.

Carlsen vyhrál jako první ve svém stylu bílými ve 2. partii stupňovaným tlakem na pozici Ananda až ten udělal několik nepřesných tahů v obraně a korunoval to hrubou chybou.

3. partie se Anandovi povedla a Carlsen si doslova "naběhl na vidle" domácí přípravy týmu Ananda.

Druhý bod získal Carlsen v 6. partii, kdy sám v nejasné pozici zahrál nevídaný blundr a kdyby byl Anand pozornější a slepě setrvačně neprosazoval předem stanovený plán, mohl zápas vypadat jinak. Bohužel pro všechny fanoušky Ananda a asi celou Indii, jejich miláček přehlédl nabídnutou možnost, Carlsena omilostnil a přidal pár chyb navíc. Pak následovalo několik remíz.

V 11. partii zvolil vyzývatel Anand za stavu 2:1 Berlínskou obranu ve španělské hře a zahrál podle mého názoru geniální tah 23...b5!! . Ten nikdo z komentátorů nepředpovídal a jak se ukázalo, tak to byl korektní zvedák. Bohužel pak následovala nekorektní oběť kvality a Carlsen mu již v koncovce nedal šanci.

Poslední 12.partii již nemělo smysl hrát - zápas byl za konečného stavu 3:1 ukončen.Letos je Carlsen opravdu nejlepší hráč na světě. Vyhrál MS v rapidu i blesku, ale Šachového oskara bych za 2014 udělil Caruanovi a předpovídám příští zápas o mistra světa Carlsen - Caruana. Překvapit může i Karjakin nebo Grischuk. Uvidíme.

Žádné komentáře:

Okomentovat