středa 26. října 2016

Lepší než Elo rating? .... Nový systém hodnocení šachistů

Doposud se síla hráčů hodnotí ratingem ELO, který sleduje statistiku výsledků partií na základě pravděpodobnostního počtu a určuje po každé partii nebo turnaji změny ratingu všech hráčů.

Internetová stránka chess.com vyvinula nový nástroj hodnocení síly šachové hry hráčů CAPS (Computer Accuracy & Precision Score), který hodnotí kvalitu tahů jakékoli šachové partie.
Na rozdíl od standardního ratingu  CAPS systém má skore od 0 do 100 procent k dané partii, nebo ve skupině minulých partií hráče.
CAP skore 0 % znamená že partie se hrála s jedním z nejhorších tahů na každém kroku a 100% je u partie kdy se na každém kroku hrál nejsilnější tah, který by hrál nejsilnější šachový počítač.
Po přezkoumání partie pod mikroskopem CAPS, systém použije hodnotu (stupně jako v testu ve škole). Uvažuje se několik faktorů:

- Kolik špičkových tahů (tahů, které se shodují s výběrem motoru nebo mají stejné skore)
- Kolik nepřesností (tah, který mění hodnocení pozice mírně v negativním směru)
- Kolik hrubých chyb (blunder) (tah který mění hodnocení značně v negativním směru)
- Vzorce síly (vlastní algoritmus, který určuje sekvencování těchto skore na časové lince partie)

Zkoumání těchto faktorů a několika dalších, hráč dostane skore, které může být srovnáváno s jinými vynikajícími hráči minulosti a přítomnosti. Můžeme to také dělat pro partie hrané v různých formátech (u šachovnice standardní partie, rapid, blesk, superblesk (bullet) atd) k určení jaká změna CAPS je od formátu k formátu (jak se časová kontrola zrychluje a proti různým soupeřům)

Na rozdíl od Elo ratingu, CAPS je počítán podle objektivních kritérií, to znamená že to nemá co dělat se získanými ratingovými body nebo ztrátou za výsledek proti soupeřům s různými ratingy.

Je to měření šachového hráče proti nejpřesnějšího možného tahu v pozici podle nejsilnějších šachových motorů.
Dobrý argument pro měření CAPS nemá nic se silou soupeřů je to, že hráč jako Magnus Carlsen (současně 2853 je v živém seznamu) by mohl vyhrát 10 partií v řadě proti skupině hráčů s průměrným ratingem 2730. Pod standardním systémem ratingu, nemusel by získat mnoho ratingových bodů za vítěznou sérii.

CAPS měření stejných partií, které bere skutečnou kvalitu tahů do úvahy, by mohlo ukázat jjak přesné a zajímavá hra byla během série, mohla by také odhalit jestli jeho výhry nebyly nejpřesnějšími partiemi, plnými nepřesnostmi nebo hrubých chyb od obou stran.
CAPS je méně o srovnávání ratingů hráčů a je více vyladěná na srovnávání aktuální hy k nejlepším možným tahů, které jsou k dispozici v dané pozici.
Toto znamená, že můžete srovnávat CAPS dvou hráčů kteří se nikdy neutkali. Můžete dokonce srovnávat CAPS stejného hráče v různých časových kontrolách a různých věků.

Graf ukazuje jaký CAPS by mohl být při různých úrovní ratingu, který se používá současně k měření šachové síly a dovednosti hráčů.
Všimněte si že by to nemuselo znamenat, že vy jako hráč 1400 bude mít vždy CAPS 79.189 ve vašich partiích. Například, občasné blundry, které mohou obrátit vyhranou partii na porážku jedním tahem nejsou snadno měřitelné v této formuli. Avšak s dostatkem dat (prozkoumaných partiích) celkové CAPS je pravděpodobně uvnitř cílového rozsahu. 

Žádné komentáře:

Okomentovat