čtvrtek 12. ledna 2017

Kdo byl nejlepší šachista v celé historii

Každá doba měla svého mistra světa. První oficiální mistr světa od roku 1886 byl pražský rodák Wilhelm Steinitz. Před ním byli vynikající hráči Adolf Andersen, Johannes Zuckertort, Paul Morphy. Steinitze porazil Emanuel Lasker v roce 1894 a vládl 27 let. Laskera porazil Capablanca a po něm se stal mistrem světa Alexandr Aljechin.  Mezi šachovými experty byly občas diskuze, který mistr světa byl nejlepší šachista. Bohužel nemáme stroj času, který by nás mohl přenést do minulosti a tak problém nejlepšího šachisty všech dob se zdál být neřešitelný. Současný nejlepší "hráč", od roku 2000 je počítačový program, který suverénně poráží nejlepší šachisty. Partie nejlepších hráčů zůstaly zachovány a tak vznikl nápad, hodnotit pomocí počítače kvalitu tahů mistru světa a z výsledků stanovit pořadí nejlepších hráčů. Tato myšlenka byla zde popsána v článku ... Nový systém hodnocení. Jedná se o CAPS (Computer Accuracy & Precision Score).
V článku Kdo byl nejlepší mistr světa historie se autor Daniel Rensch tento problém snaží vyřešit. 

I pro člověka, který nezná anglický jazyk jsou tabulky srozumitelné. Kromě koeficientu CAPS je u každého mistra světa jeho předpokládané ELO a odhadovaný výsledek zápasu proti šachovému motoru (Top Engine Match). 
Nejlépe vychází současný mistr světa Magnus Carlsen, na dalších místech jsou Kramnik, Kasparov, Fischer a Anand. 
V článku jsou také uváděny argumenty ve prospěch a proti metody CAPS. Proti je to, že CAPS nebere v úvahu praktické činitele, to že styl hráče je proti některému hráči efektivnější, a také to že CAPS nebere v úvahu sílu hry soupeře. Data napovídají, že hráči dělají lepší tahy, když soupeř dělá chyby, protože se nejlepší tahy dají snadněji nalézt a systém hodnocení se nanastavuje podle úrovně soutěží.
Více argumentů je ve prospěch: CAPS umožní srovnávat dva hráče, kteří se nikdy nesetkali. CAPS nám říká, jestli hra se zlepšovala v průběhu různých období (odpověď je že ano). CAPS dovolí nekonečné měření síly hráče v různých okolnostech, a neuvažovat soupeřův Elo rating. CAPS také umožňuje odpovědět na otázky jako "kdo je lepší ve střední hře?" nebo "kdo je nejlepší hráč věžových koncovek".


Žádné komentáře:

Okomentovat