úterý 13. března 2018

Kramnikova šokující novinka v Berlínské obraně

Kramnik ničí Aroniana v brilantním stylu černými figurami, když hrál brzy ...Vg8 a g7-g5 a prostě soupeře odfoukl. Způsob jak Kramnik hrál v této partii byl opravdu zábavný pro snad každého šachového fanouška na světě, kromě Aronianových skalních fandů. Partie bude klasikou do šachových knih.
Grischuk poznamenal, že to byla jedna z nejlepších partií, které viděl. Úžasná od začátku do konce, absolutně neuvěřitelná. Kramnik sám to trochu zmírnil: "Možná bude tato partie publikována v mnoha knihách a časopisech, ale ve skutečnosti nebylo to neuvěřitelný výkon, když se povvažuji jako profesionál - Byl jsem lepší již ze zahájení a všechny tahy byly přirozené.
Co se stalo? Nejdříve po bojích proti Berlínské obraně ve Španělské hře bílými, Kramnik hrál jako černý.  Protože Aronian zahrál 1.e4. Zvláštní host Francesco Tristano, pianista a skladatel z Luxembourgu, který udělal slavnostní první tah za Aroniana, a to on posunul královského pěšce o 2 políčka. Kramnik řekl, že očekával, že pěšec se vrátí na e2 a zahraje se něco normálního. Avšak Aronian nechal pěšce na e4. Rozehrálo se zahájení Anti-Berlin a Kramnik dostal příležitost zahrát pozoruhodný tah věží již v 7. tahu 7...Vh8-g8! tah, který našel před několika lety a je to zabiják. Černý má hned lepší pozici. Kramnik řekl, že čekal na okamžik, kdy to použije a přišlo to v nejméně očekávaný moment, v turnaji kandidátů proti Levonovi, který tah 1. e4 nehraje. Měl jsem štěstí"
Tah, který se předtím hrál v korespondenční partii, byl v Kramnikově databázi dlouho předtím, než začal spolupracovat s Anishem Giri. Giri podobný tah zahrál v partii Giri - Jakovenko, FIDE Grand Prix Mallorca 2017. Zatímco Kramnik očekával, že tah 7...Vg8 zahraje proti někomu jako Anand nebo Carlsen. První chyba byla pokus o výměnu dam - řekl Aronian. Bylo to mé přehlédnutí, neuvědomil jsem si, že černý nemusí měnit dámy po 14. Dd4. Doufal jsem že získám trochu horší pozici a budu bojovat o remízu. Dva tahy později následovala další chyba a rozhodující. 16. Dc4? byl hrozný plundr. Zapomněl jsem že hrozí ...f5. To bylo mimořádně stupidní takhle táhnout. Zrovna jsem si neuvědomil jak špatná je moje pozice po 15...c5. Zbytek partie  byl jako by se hrálo v 19-tém století, včetně stylového tahu 24...Sd5!
Kramnik chodil soustavně tam a zpátky v závěrečné fázi partie, ukazoval jistou nervozitu, což je dobrá věc jak nyní víme.  "Chtěl jsem to ukončit krásným způsobem, ačkoli to nebylo nutné," řekl Kramnik na tiskové konferenci.  Nechtěl to pokazit a bral si 10 minut na každý tah a ujistil se, že soupeř nemá jak uniknout.
"Normálně, když máte takovou pozici, je velmi snadné "usnout na vavřínech" a nechat si výhodu vyklouznout.Žádné komentáře:

Okomentovat