sobota 30. října 2010

Topalov si spravil chuť

Po včerejší porážce s bílými se dnes Topalovi povedla partie černými s Wangem. Bílý vyšel ze zahájení s lepší pozicí a v následující kritické pozici měl ještě lepší šance na výhru. 33. tah však asi zastihl Wanga v časové tísni a ten zahrál impulsivní tah věží na a2, který je typický pro bleskovou partii - odevzdat kvalitu jen tak se nikomu nechce. Přišel nepříjemný tah pěšcem d3, který se přehlédne. Ale podívejte se sami na závěr zajímavé partie.


Chybu Wanga lidsky chápu. Kolikrát se mi to stalo. Partie se vyvíjí dobře, pozice je jasně lepší, s časem nijak dobře nehospodařím, až kolem 30-40 tahu přijde kritická situace. Najednou na člověka padne deprese, kalkulačka se zadrhne, proplýtvaný čas chybí a hodiny se rázem zrychlí, minutky běží a něco je nutné zahrát. Pozici kterou v normální situaci bych musel s chladnou hlavou vyřešit, ale náhle člověk udělá samozřejmý tah bez velké kontroly a přijde studená sprcha.
Teoretický a praktický šach jsou 2 různé disciplíny. Co proti tomu dělat? Hodně hrát vážné partie a trénovat schopnosti analýzy v těžkých podmínkách únavy. Nebo nevím.

Žádné komentáře:

Okomentovat