pátek 15. října 2010

U šachu se někdy dějí zajímavé věci...

Nedávno na turnaji OPEN Tatry 2010, Tatranské Zruby 2.-9.10.2010 se v poslední partii stala zajímavá věc. Na šachovnici zbyl bílý král a věž proti černému králi. Elementární koncovka, mat věží, který se učí začátečníci. Kuriózní fakt tady ale byl v tom, že hráč bílými, který měl věž navíc, je korespondenční hráč s ELO koeficientem 2606. 
Nemá cenu popisovat situaci, stačí se podívat na scénku na video youtube:



Bývá slušností a zvykem na této úrovni v takovéto situaci partii vzdát. V bleskové partii je možné hrát až do matu, protože tam jde o čas. Zde však bylo evidentně času hodně. Je otázkou, proč černý nevzdal (ELO 1497), ale větší záhadou mi je, proč v pozici bílý nedal 4-tahový mat: Rc2+ Kb1 Kb3 Ka1 Rh2 Kb1 Rh1 mat. Možná byl psychicky tak vyčerpaný, že nechtěl riskovat pat. Nebo čekal, že se soupeř vzdá a chtěl ho ztrapnit, protože všichni kolem čekali až se poslední partie dohraje a mohou vyhlásit výsledky. Nebo to bylo obráceně a černý vytušil, že soupeř neumí mat věží dát a chtěl ho ztrapnit on a neusnadňovat mu úkol vzdáním partie.

V takovéto situaci rozhodčí nemůže vůbec nic dělat, pouze pohlídat, aby hráči neodcházeli z místnosti a čeká se na vypršení časové kontroly, nebo až některý soupeř vzdá partii.

Je možné, že hráč opravdu mat věží zapomněl a svoje korespondenční vysoké ELO si nahrál pomocí počítače. Pochopil bych, že zkušený hráč neumí dát mat střelcem a koněm, protože to není jednoduchá úloha zvláště když se holý král umí bránit a utíkat do správného rohu, kde mat dát nelze, ale mat věží se může naučit začátečník již v prvních lekcích šachu a nikdy ho nezapomenout. Opravdu povedená situace u našich sousedů Slováků.

Žádné komentáře:

Okomentovat