úterý 9. listopadu 2010

Umění počítačové analýzy

článek je překlad jiného článku z angličtiny a jisté upozornění na připravovaný projekt o šachové analýze.

Vynikající šachová analýza je užitečná pro ..
silné hráče /velmistry, mistry) jako příprava a nalézání otrávených variant.

Klubové hráče pro přípravu repertoáru zahájení

Korespondenční hráče pro každý tah v partiích

Šachové spisovatele pro analýzu a anotace partií k publikaci.


Čtyři prvky dobré šachové analýzy

Lekce šachové analýzy
V našich lekcích se nebudeme zabývat recepty jak se stát silným hráčem. Můžete si o tom přečíst v šachových knihách a na mnoha místech na internetu. Důležitá je důkladná znalost strategie a taktiky, dobrá znalost zahájení, střední hry a koncovek. Ale nejdůležitější je dlouhotrvající turnajová praxe.

Několik tipu věnujeme tématu jak získat vhodný počítač a dobrý šachový program pro analýzu. Také o tom jak si organizovat náš čas a počítačový čas během šachové analýzy. Ale hlavně budeme diskutovat způsoby provádění dobré šachové analýzy pomocí šachových programů.

Příklad špatné počítačové analýzy.
Nezkušený operátor otevře pozici, spustí statickou analýzu a jde se projít na pár hodin do přírody. Když se vrátí uvidí výsledek Bg4 jako nejlepší tah a je spokojen se "svou prací". Analýza je skončena, ale je to dobrá analýza? Ne, ovšem že ne, zdaleka ne. Tato analýza je velmi špatná!

Lepší počítačová analýza
Zkušenější hráč zapojí dynamickou analýzu, nechá počítač přes celou noc a jde spát. Ráno se podívá na výsledky. Tentokrát počítač najde nejlepší tah Bf2. Ale zkušený hráč zadá pro jistotu tah f5, protože ví, že motory podceňují nedostatek materiálu. Tak vezme tah f5 vážně pro další zpracování.

Mistrovská počítačová analýza.
Mistr začne analýzu zcela jinak. Nejdříve pečlivě ohodnotí pozici. Bílý stojí mírně lépe a útočí na královském křídle. Černý se bude pokoušet o protiútok na dámském křídle. Je nezbytné zastavit černého na dámském křídle aa rychle iniciovat konkrétní akci proti černému králi. Bílý černopolný střelec je současně špatná figura, protože je blokován vlastními pěšci.

Mistr bude rychle vidět ideu tahu f5, který otevírá černou diagonálu pro střelce, oslabuje černou pěšcovou strukturu, otvírá sloupec f a začíná útočit na černého krále. Mistr vezme v úvahu radu programu, ale bude také radit program, a vynití analyzovat tah f5.

Nejlepší počítačová analýza je proto výsledek spolupráce mezi člověkem a šachovými programy. To je rozdíl mez špatnou a výbornou analýzou.
Text je úvodem k projektu "Computer Chess Analysis Skills in 100 Lessons"

Žádné komentáře:

Okomentovat