pátek 18. února 2011

Šachy by se měly změnit, nebo zahynou.

V krátkém ale fascinujícím interview se Silvio Danailovem, který je manažerem exmistra světa Veselina Topalova, se probírá osud řady turnajů, forma jeho chráněnce a nové kontroverzní plány pro budoucnost šachu. interview
V angličtině na Chessvibes
Téma rozhovoru byl samozřejmě Veselin Topalov, který spadl z prvního místa rating listu na 7. a dlouho nehrál. Mělo to být ve spojení s jeho manželstvím?
Veselin získává nové inspirace před zápasem cyklu o mistra světa v zápasech kandidátů v Kazani. Topalov se připravuje seriozně a máme se na co těšit. Kazaň byla ve starověku hlavní město Bulharského království.
Super turnaj v Linares se bude letos pořádat mimořádně v říjnu. Na třetím turnaji M-Tel Masters jste mi řekl, že "Šachy by se měly změnit, nebo zahynnou". Jak by se měly šachy změnit tak aby nezahynuly?
Několik věcí se musí změnit. Zaprvé Sofia pravidlo by se mělo zavést do všech turnajů, tak, že žádné 14-tahové remízy nebudeme vidět v sérií turnajů. A jestli bude svévolné opakování tahů v pozici, kde je možné bojovat, rozhodčí by měl potrestat hráče nulou v tabulce. Za druhé, bodový systém z fotbalu použitý v Bilbao a Londýně - tři body za vítězství a jeden bod za remízu - by měl být zaveden všude. A nakonec potřebujeme redukovat časovou kontrolu. Hra by neměla trvat déle jak čtyři hodiny. 30 vteřin přírůstek na tah (a jakýkoli přírůstek obecně) by měl být zrušen. To podstatně ochuzuje fanoušky od poutavého divadla časové tísně.

Navíc všechny turnaj musí být položeny na komerčním základě. Nemůžeme si dovolit všelijaké místa ke krádeži textu partií nebo obrazů od organizátorů, kteří na to všechno utratili peníze. Všichni: organizátoři, hráči, trenéři a novináři by měli si uvědomit, že šachy aby přežily a vyvíjely se ve světě jako je dnes, musí být přísnější a profesionálnější.

Žádné komentáře:

Okomentovat