pondělí 21. února 2011

Věžové koncovky

"Šachy, jako láska, jsou infekční v každém věku." - Flohr


Obecné závěry v poslední kapitole Věžové koncovky od Levenfishe

1. Základ všech věžových koncovek je koncovka V + P proti V. Slabší strana musí se pokoušet získat Philidorovu pozhici, silnější strana se ji musí zabránit.

2. Když máte věž na krátké straně a krále, odříznut od pěšce, na dlouhé straně, ve většině případu to ztěžuje zachránit partii.

3. S věží na krátké straně, napadajíce pěšce zezadu zachrání slabší stranu, pokud je pěšec na 5 řadě nebo za ní.

4. Věž je dalekonosná figura a může nutit nepřátelského krále šachy přímo na druhý konec šachovnice. Použijte tuto metody obrany ve vhodných případech.

5. Obtížné koncovky se střelcovým pěšcem a věžovým pěšcem vyžadují znalosti mezipozic.

6. Věžový pěšec na 7. řadě chráněný věží na 8. a napadaný věží zezadu, nevyhraje, i když je jezdcový pěšec na druhém křídle.

7. Možnost ukrytí krále před šachy v bezprostředním sousedství volného pěšce (princip rošádového okénka) často rozhoduje o výsledku partie.

8. Je lepší mít aktivní figury a mít o pěšce méně než je mít aktivně umístněny s materiální rovnováhou.

9. Když věž váže krále ke kraji šachovnice na 7. řadě, vytváří to podmínky pro taktické operace. Zvláště nebezpečná je kombinovaná akce krále, věže a volného pěšce kdy král má úkryt od šachu. Tento úkryt může dokonce být udělán z nepřátelských pěšců.

10. Věž a dva spojení pěšci obecně vyhrají proti věži a volnému pěšci. Jestliže volní pěšci dojdou na 6.řadu, je možnost obětovat věž za pěšce a převést do vyhrané koncovky dvou spojených pěšců proti věži.  Avšak jestliže slabší strana má daleko postouplého pěšce proti věžovému a jezdcovému pěšcovému páru, remízové šance jsou větší.

11. S dvěma nespojenými pěšci proti jednomu volnému pěšci důležité role hraje most a odvedení.

12. Izolujte nepřátelského krále od vašeho volného pěšce tak aby nemohl překážet jeho postupu.

13. Jestliže král může blokovat izolovaného pěšce, který je chráněn věží, toto je významný poziční úspěch. Centralizace krále je obvyklá strategie v koncovce.

14. Jestli jedna věž útočí na pěšce zatímce druhá je odsouzena k pasivní obraně, to vytváří předpoklad pro vítězství aktivní strany. Není to ještě konec, ale může to být začátek konce.

15. Volný pěšec podporovaný věží zezadu znamená špatné vyhlídky pro slabší stranu jestliže nemůže blokovat pěšce králem.

16. Věž musí být za pěšcem a protlačovat ho do pole proměny a za nepřátelským pěšcem a bránit jeho postupu.

17. V případě soupeřova daleko postouplého pěšce blokovaného věží, hra na nevýhodu tahu se často stává faktorem.

18. Izolujte soupeřova krále od jeho volného pěšce tak aby nemohl pomáhat jeho postupu.

19. Vytvoření volného pěšce často vytváří jedinou metodu obrany.

20. Dostat nepřátelskou věž do pasivní pozice, rozšířit předmostí pro operace vaší aktivní věže.

21. Jestliže obě strany mají volné pěšce, je důležité donutit nepřátelského krále pomocí šachů zaujmout pozici před svým pěšcem, a tím bránit jeho postupu.

22. Zjednodušení věžové koncovky s četnými pěšci do jednodušší koncovky, která vede sama do přesného odhadu je důležitý strategem, který musí být obratně využit ve věžových koncovkách.

Žádné komentáře:

Okomentovat