pondělí 27. června 2011

Jak rozebírat vlastní partie?

Všichni by se nejraději poučili z chyb druhých a sami chyby nedělali. Ale to není vždy reálné u šachu. Síla hráče se měří jeho úspěchy na turnajích. Výsledek je nejdůležitější kriterium. To je sportovní stránka šachu. Ovšem pokud uznáváme lidovou moudrost, že "učený z nebe nespadl" a nesmíříme se konstatováním, že někdo má prostě talent a jiný netalentovaný nemá nikdy nárok, tak se přirozeně snažíme svou hru zlepšit. Času má každý málo a tak se hledají metody, jak co nejefektivněji pracovat na zdokonalování. Jedna z klíčových metod je rozbor vlastních chyb a jejich náprava. K tomu slouží anotování partií.

V zajímavém článku jednoho z nejlepších trenérů, A. Vaysmana, se píše o problémech anotací partií.

Od dětství se šachy učíme na základě zkušeností. Zážitky při šachové hře jsou tak silné, že někdy negativně ovlivní naší hru navždy. Běžně vidíme hráče, jak se paranoidně vyhýbají sebemenšímu ohrožení svého krále. Záměrně volí méněcená zahájení, jen aby vyloučili nutnost bránit postavení krále. Odtud ta oslí ouška h6, h3. Prevence především. Jenže často takové zbytečné tahy vedou velmi rychle k porážce, neboť ztrácí čas a oslabují pozici. Boj s podobnými zlozvyky je možný jen rozborem partií  a objektivním zhodnocením příčin porážky.

Zajímavé je to, že mistr světa Garry Kasparov si anotoval dokonce bleskové partie. V rapid a bleskovém šachu se určité nedostatky hráče prozradí mnohem jasněji. Hráč nemá čas své nedostatky delším přemýšlením skrývat. Nedostatek času má ovšem vliv na výsledek, protože hráč v časové tísni nakonec spáchá hrubou chybu, kterou by v omezeném čase udělal i hráč mnohem silnější. Takto vše spolu souvisí.
Mimochodem, já sám si vzpomínám, jak jsem sám měl intuitivní obavu prosazovat volné pěšce a nastupovat obecně pěšci ze strachu abych o ně nepřišel. Pokud není čas na propočet variant a objektivní hodnocení pozice, takové předsudky se projeví právě v rapid partiích. Nepříjemné pocity při obraně královské pevnosti zná většina hráčů ze situací, kdy jim soupeř obětuje figuru a obrana vyžaduje velmi přesné tahy.

V analýze partie se snažíme splnit pět kritických cílů. Kontrola přípravy zahájení. Porovnání variant zahájení s partiemi velmistrů. Zvláštní pozornost by měla být věnována fázi přechodu ze zahájení do střední hry a ukázat jak logika pozice odpovídá zvolenému plánu další hry.
Užitečné je poznamenat si vlastní obavy a myšlenky při partii a zjištění nakolik byly reálné. Nalezení chybných tahů a nedostatků v taktice, hodnocení pozice a odhalení lepších pokračování je důležitou součástí analýz. Psychologické problémy. Zjistit příčiny vítězství či porážky a závěry jak je odstranit.

Charakter šachové hry připomíná pověstný řetěz, kde jeden slabý článek určuje sílu celého řetězce. Jediný slabý tah v řadě vynikajících tahů stejně zapřičiní ztrátu partie. Proto odstranění slabých stránek své hry logicky povede k zlepšení síly hráče.

Jak se stát silným velmistrem.


Žádné komentáře:

Okomentovat