sobota 18. června 2011

Slepota velmistra

V bleskové partii Anand - Ivanchuk byl v této pozici na tahu černými Ivanchuk. Celý svět vidí, že Dáma může vzít věž na h1 a je mat. Ivanchukovi zbývalo na hodinách 1 minuta 14 vt. a díval se na tuto pozici 30 vteřin a zahrál Dáma f4 šach.

Tato situace vznikla v 7:50 na videu youtube. Po šachu na f4 Anand představil jezdce f3 a černý hrál Kf8 a utíkal sám před matem na h8. Nakonec prohrál Ivanchuk na čas, kdy Anandovi zbývalo 10 vteřin.

_________________________

S podobným jevem se u šachisty můžeme setkat častěji a možná je to z části i typické. Hráč vymyslí nádhernou a korektní kombinaci s obětí (zde to byla oběť věže na c2 a následný matový útok dámou a druhou věží. Jakoby se takovou kombinací nechal sám oslepit a hledá stále nějaké krásné tahy a jednoduchý mat nevidí. Kolik už jasně vyhraných partií bylo zahozeno jednoduchou chybou, kterou viděl i začátečník.

Konkrétně u této pozice je pravděpodobná příčina slepoty v tom, že Ivanchuk viděl, že mat 2 řadě, mat který je v takových pozicích typický, nejde protože pole e2 kryje dáma a pole d2 kryje jezdec b3. Zřejmě počítal útoky na obnaženého krále zprava a z nedostatku času se prostě nepodíval na odstavenou věž. Sám se někdy divím, proč přehlédnu dráhu soupeřovy figury kvůli řešení nějakých problémů na jiném úseku šachovnice.

Žádné komentáře:

Okomentovat