pátek 8. srpna 2014

Po přestávce se začne lámat chleba

Dnes ve 14 hodin začne po čtvrteční přestávce 6.kolo olympiády a přinese několik zajímavých zápasů. Naši muži hrají s Norskem2 a papírově bychom měli vyhrát. Norská jednička Urkedal ještě neprohrál a porazil ve 2.kole Ivanchuka, což byla menší senzace, ale Ivanchukovi to v Tromso moc nehraje a dělá chyby.  Navara je ale jak se zdá, ve formě a tak čekám remis nebo výhru našich.
Zajímavé partie, které budu sledovat:  Mamedyarov-Jobava  (partie kombinačních es), Caruana - Carlsen (Souboj absolutní světové špičky), Adams - Aronian (Anglie - Arménie), Short - Movsesian (jestli se Sergej rozehraje) , Ivanisevic - Topalov (jestli se Topa černými vzpamatuje po porážce od Kramnika).

Po 5 kolech vede tabulku Openu Azerbajijan před Srbskem (které nás porazilo), ale prvních 7 má po 9 bodech, Rusko, Francie, Čína neboli dalších 17 družstev včetně našich borců má 8 bodů. Vše je otevřené a bude to ještě hodně napínavé. Nejvíc oceňuji, že se všude bojuje a nějaké velmistrovské remízy, jako vidíme u nás v Extralize, se nekonají. Přitom by se to možná logicky dalo očekávat obráceně, protože na Extraligu se hráči sjíždějí odpočatí a v Tromso je vyčerpávající blázinec stovek hráčů v jednom místě.

Velmi solidní pokrytí zpravodajství je na Novoborském serveru s komentovanými partiemi našich hráčů a diskuzí fandů.  Pěkné zpravodajství v angličtině je na Chessbase.com, interviewy Daniela Kinga, komentované kritické partie od Marina. Zajímavé interview Kinga s Kasparovem, které jsem nedokázal pro mírné drmolení angličtiny od Kasparova online sledovat. Je to prostě génius (Garry) a jsem zvědav na volbu presidenta Fide. Sepsané myšlenky Kasparova z rozhovoru jsou tady. Zpravodajství s fotografiemi jak má být, a pro mě lepší než kdybych byl na místě, kde slunce nezapadá.

Jediné zklamání jsem pocítil po prohře Martina Petra v utkání se Srbskem. Martin vyřešil zahájení a když se zdálo, že v pozici nic není a lehce remizuje, v na pohled klidné pozici udělal chybičku a po menším šoku, ještě přidal další a bylo po partii. Celkem známá psychologická situace, která mi připomíná jednu z nejčastějších příčin dopravních nehod ke konci delší cesty, kdy řidič se už vidí doma a ochabne mu pozornost. V šachu číhá nebezpečí za každým tahem (zvláště za "samozřejmým") a jen velká zkušenost napoví intuicí, kde může "vyskočit čert".

Bílý na tahu nic zlého netuše zahrál 27.f3 a přišlo překvapení.
Rxd3 a Nc5 - a padl pěšec a4. Ale ještě nebyla situace úplně ztracena. Ani Stockfish na Chessbomb pozici nehodnotil  prohranou (samozrřejmě v omezeném čase analýzy). 

Žádné komentáře:

Okomentovat