neděle 3. srpna 2014

Šachová olympiáda včera začala

Od 2. srpna do 14. se koná olympiáda šachových družstev. Na jednom místě (Tromso v Norsku) hraje 172 čtyřčlených družstev "mužů" (open) a 133 družstev žen. V každém družstvu je pátý náhradník, to znamená 1525 šachistů s kapitány družstev, rozhodčími a funkcionáři.

Výsledky a nasazování družstev jsou na Chess-results 

Začátek každého dalšího kola bude ve 14 hodin, s dnem odpočinku ve čtvrtek 7.8. Poslední kolo ve čtvrtek 14.8. začíná v 11 hodin. Oficiální stránka olympiády je pěkně přehledná a zobrazit lze jednotlivé partie i s průběžným hodnocením pozic a analýzou. Trochu mi občas vadili komentátoři svými někdy zbytečnými kecy. Čekal bych, že budou slídit po zajímavě probíhajících partiích (například Kojima - Movsesian, na kterou však upozornili) a na ty upozorňovat a komentovat je.

První kolo odstartovalo včera v 15:15 s menším zpožděním a bezpečnostními zádrhely.  Nejrychlejší partie byla sehrána na první šachovnici, kde Grischuk vytrestal černými dobrodružnou a špatně vypočítanou oběť střelce za půl hodiny.
Největší překvapení se mohlo odehrát v zápase Arménie, ve kterém Sergej Movsesian zřejmě podcenil japonského soupeře, který měl rating o 300 bodů nižší. Divoká partie s mnoha chybami nakonec skončila pro Sergeje šťastně. Japonec se v časové tísni přepočítal a místo aby dal několikatahový mat sám, před matem se vzdal. Závěr partie je na stránce Chessbase  a její barevný průběh je také na chessbomb.

Česká reprezentace mužů ve složení Navara, Láznička, Hráček, Babula nastoupila v 1. kole proti Libyi. Láznička vyhrál ihned bez hry kontumačně, protože se mu asi soupeř nedostavil k partii. Platí zde nulová tolerance a všichni hráči musí před oficiálním zahájením kola sedět u šachovnice. Podle nových pravidel Fide také nesmí do hrací mistnosti mobilní telefony, tablety atd. ani ve vypnutém stavu. Navara hrál z našich nejdéle a dával lekci věžových koncovek, jak vyhrát teoreticky remizovou pozici s využitím soupeřových chyb. 4:0 a dnes naši muži nastupují černými proti Maroku a očekává se výhra, jen bude otázka s jakým skóre.

Partie lze sledovat online i na Chessbomb

Naše ženy vyhráli nad Botswanou 4:0 a v druhém kole nastoupí proti favorizovanému Polsku, které ztratilo půl bodu s Alžírem. Bude to doufám zajímavé utkání a naše dámy mohou jen překvapit.

Fotografie z dějšitě jsou například zde a český rozhodčí Ladislav Palovský na novoborském serveru sděluje:

Zdravím z Tromsø, nevím zdali Vám bude někdo z hráčů odpovídat (netuším, zdali mají příkaz se nerozptylovat), ale opravdu je vidět, že je to všechno šité horkou jehlou. Hrací sál je obrovský hangár, toalety jsou defacto pojízdné unimobuňky a počet mi připadá nedostatečný (v Rusku to taky nebyla žádná sláva (co se týče toalet)). Za sebe můžu říct, že jídlo je naprosto v pohodě (s Ruskem se to nedá srovnat), hotel perfektní, každodenní dojíždění na pytel, ale alespoň je na co během hodiny a 10 minut, co trvá cesta do Tromsø, koukat.

Zpráva s partiemi našich hráčů z 1. kola je na NSS

Další fotky z hracího sálu jsou také na webovém albu Susan Polgar. 

Žádné komentáře:

Okomentovat