sobota 30. srpna 2014

Po třech kolech superturnaje září Caruana.

Na turnaji roku  Sinquefield Cup 2014 v Saint Louis je suverénně v čele Fabiano Caruana. Mistr světa Magnus Carlsen, ačkoli hraje zajímavé partie, ještě nevyhrál a včera prohrál bílými s Caruanou.


Na nejsilnějším turnaji v historii šachu (průměrné elo 2800+) je zatím bez výhry ještě Nakamura. Označení "nejsilnější v historii" zpochybňuje Tim Krabbé v Chess Diary č. 195, AVRO 1938 byl relativně silnější na svou dobu.Cenový fond je celkově US $315,000, z toho vítěz dostane $100,000, druhý $75,00, a zbývající $50,000 – $20,000. Vstupenka na 1 kolo stojí 15 dolarů.  Podrobnosti o celé události a komentované partie najdete česky na novoborském  a anglicky na chessbase.com ("Nemohlo to být lepší"). Opravdu, z 9 partií bylo 6 vítězných a pouze 3 remízy. Carlsen hraje pohledné šachy, žádné teoretické novinky: Caruana v poslední partii černými snadno vyrovnal pozici a Magnus zkomplikoval hru méně korektní obětí střelce. Jsou to partie s pozicemi, ve kterých i nejlepší šachové motory mají problémy. Styl Carlsenovy hry se mi dlouhodobě líbí, protože dokazuje, že není nutné pro výhru partie připravovat nějaké teoretické výkřiky, ale prostě hrát dobře šachy téměř bez chyb. Bohužel v Saint Louis dělá Carlsen  na rozdíl od Caruany víc nevynucených chyb než je u něho zvykem.

Zdá se mi, že mistru světa nejde tolik o sportovní výsledek, ale že se chce hrou prostě bavit. Jakou jinou motivaci by měl ještě získat? Mistr světa ve všech šachových disciplinách, rapidu i blesku, historicky nejvyšší rating vůbec. A ke zlatu na olympiádě mu chybí silný tým. Věřím, že se proti Anandovi znovu dostane do formy a v pohodě obhájí. Otázka je, jestli se odvetný zápas bude v Sochi vůbec hrát. Taky je zajímavé, že na špičkový turnaj Sinquefield Cup nebyl pozván nikdo z Ruska. Z východní zóny je tam pouze Topalov a Aronian. Nejlepší Rus Kramnik si s Topalovem u partie ani ruku nepodají. Opravdu trapné povahy. Svidler byl na olympiádě zcela z formy a přehlížený Grischuk asi raději hraje poker. Po tom co předvádí na Ukrajině jejich pohlavár, mi na tomto turnaji dnes ruská škola vůbec nechybí. Pro úplnost komentované partie jsou také zde.  a tady je online přenos turnaje.

Pozice je možná vyhraná i jinými tahy, ale úvodník v partii Caruana - Aronian je úžasný.
29. Na5! Nxa5 30. Nxe5!! Nb7 31 Nxg6 +-
Partie s online analýzami 3 nejlepších motorů Houdini, Komodo a Stockfish jsou na stránce Chessdom ,  Zajímavé je, že Caruanova nádherná kombinace v partii s Aronianem 29.Na5! a 30. Nxe5 byla předpovězena pouze motorem Houdini. Stockfish tento tah vůbec neanalyzoval.


Žádné komentáře:

Okomentovat