středa 29. prosince 2010

Problém malých výhod v partii

Jsou výhody, které jsou dostatečně velké k zaručení výhry za normálního běhu událostí; jako je podstatná materiální výhoda (dva pěšci, kvalita, nebo figura navíc) a které se hrají do výhry samy. Vše co musíte je konsolidovat pozici, vyhnout se hrubým chybám a stále se snažit měnit figury. Jiné výhody jsou charakterizovány mnohem lepší pěšcovou strukturou, která se nezmění za normálního průběhu událostí. Tudíž tento druh výhody je trvalý, ale ne dost velký aby vedla k výhře samotná o sobě. Tady mluvíme o technickém manévrování, vytváření druhé slabiny a jiných metodách, které silnější strana používá v takových případech, aby zvětšila výhodu.

Nejmenší výhody představují prchavé typy výhod, které jsou určeny krátkodobými pozičními faktory, jako je náskok ve vývinu, ovládání otevřeného sloupce, nebo dvojice střelců. Ve většině případů jestliže nevzniklo trvalé poškození pozice, obránce může izolovat problém a zvládnout ho přiměřenou hrou. Opravdu otevřený sloupec může být uzavřen, nebo těžké figury lze vyměnit a udělat tak výhodu bezvýznamnou; Výhoda dvojice střelců často závisí na struktuře pěšců, nebo není výhodou a výhodu vývinu lze dohnat.
Dokonce tak kompromitující činitel jako nejisté postavení krále je nejednoznačný: výměna dam a centralizovaný král se změní ze slabiny na silný bod.  Tyto výhody jsou malé, a jsou v literatuře popsány jako +=, jako bílý má malou výhodu.

Poziční teorie Steinitze a Tarrasche učí, že útočit se má v lepším postavení, jinak výhoda zmizí - jako "využij to nebo to ztratíš". A měli bychom se tím řídit, protože je to pravda; avšak musí být rozlišena jemná nerovnováha mezi aktivní hrou a nekorektními útoky; Když je naše výhoda malá, obvykle to znamená, že na konci nevynucené sekvence nebudeme mít vůbec nic.  Mnoho partií bylo prohráno z toho důvodu, že hráč, který považoval svoji pozici za mnohem lepší, investoval do neoprávněné akce, která nakonec vedla k destrukci jeho pozice. Abychom našli takovou nerovnováhu, musíme nejprve jasně definovat poziční faktory, které dělají naši pozici že vypadá lepší.  Naše akce musí sloužit účelu zachování naší síly, ať to jsou dva střelci, či lépe postavené figury, nebo silné pěšcové centrum.  Často tyto výhody mohou být transformovány do něčeho nového; Například  s dvojicí střelců často můžeme střelce vyměnit za jezdce a kompromitovat pěšcovou strukturu soupeře.

Pro ilustraci dvě partie. Prvni ukazuje zdánlivě rovnou pozici se symetrickými pěšci, kde černého výhoda je téměř zanedbatelná: pouze malé věci, jako mírně aktivnější dáma, šance postavit věž na otevřený sloupec před soupeřem. Zajímavější je sledovat strategii černého jak tahy dámou vyvolal oslabení pěšců dámského křídla a vyprovokoval chybný manévr jezdce. Proto vrátil dámu na královské křídlo, zatímco se bílý zaměstnal zbavení věží, a začal hrozit s průnikem. Úkol bílého se zhoršil absencí únikového pole pro krále (ouško) - to se ukázalo být pro soupeře obtížné.


Další příklad začíná z typicky sicilské pozice s výhodou černého ve formě dvojice střelců.  Bílý má ale příliš solidní postavení v centru a dokonce nachází možnou oběť pěšce. Mohl jsem ji v jistém okamžiku přijmout, ale místo toho jsem se rozhodl trvat na svém plánu, který byl přišpendlit pěšce c na původní místo. Bílý se rozhodl pustit slabého pěšce aby získal čas na vládu na černých polích, ale černí střelci se oživili v taktickém stylu a po dočasné oběti kvality se partie dostala do vyhrané koncovky.

Článek je přeložený text z jedné kapitoly knihy - Yermolinsky: Cesta k šachovému zlepšování (A Road to chess improvement). Komentáře u partií dělal Yermolinsky. Recenze na tuto knihu jsou zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat