středa 23. března 2011

Jeden zajímavý názor na korespondenční šachy

Na stránce E. Vlasáka vyšla 21.3. zmínka o příspěvku na diskuzním fóru immortal chess.
Závěr tam je tento:
Korespondenční hráč = silný motor (Houdini, Critter, Rybka) + rychlé "železo" (aspoň Intel i7) + databáze + doba strávená analýzou.

Korespondenční šach byl vždycky od šachové veřejnosti málo obdivovaným druhem šachu. Opovržlivě se o tomto šachu vyjadřovali i někteří velmistři. Například Michail Tal někde řekl, že on měl hodně neřestí (je známo že mu chutnal alkohol a kouřil), ale neřest korespondenční hry neměl.

Při hraní korespondenční partie můžete použít jakoukoli pomoc, teoretické knížky, rady přátel, analyzovat přesunováním figurek, prostě to co je v praktickém šachu zakázáno. Ale tyto možnosti mají všichni a tak záleží jak je využijí. Z vlastní zkušenosti vím, že i rada mistra se musí brát s rezervou, protože je to jako v životě. Každý vám, máte-li problém,  něco nezávazně poradí, ale sám si rady neví když se dostane do potíží.

Jsou lidé, kteří nemají čas na turnajovou hru a nemají možnosti hrát se silnými soupeři z různých důvodů: Pracovní vytížení, místo bydliště atd. Pokud si chtějí zahrát turnaj, je hra na dálku jediná možnost. Četl jsem ale, že podvádí se i na on-line herních serverech s pomocí počítače. Pro praktické testování repertoáru zahájení a řešení šachových pozic v době, kdy se to člověku hodí, je korespondenční hra dobrá.
Silný hráč si tedy nyní v korespondenční partii musí poradit s hrou proti šachovému motoru. Dá se někdy odhadnout jaký motor soupeř používá a připravit mu léčku, která využívá slabin toho konkrétního motoru. Zahájení v korespondenčních partiích na vyšší úrovni jsou často úplně jiná (ICCF game archiv) než se hrají na turnajích. Tyto partie mě zbavily předsudků o některých teoretiky opovrhovaných zahájeních. Šablonovité povrchní hodnocení různých pozic podle notorických dogmat je přesně cesta do záhuby, která se v praktické partii nechá velmi obtížně vyvrátit. V praktické partii někdy nekorektní tah vytvoří pro soupeře pozici, kterou nemá šanci v omezeném čase zvládnout a naopak přirozený a evidentní dobrý poziční tah nepřipraví stejnému soupeři žádný problém a hra spěje spolehlivě do remízy. Vtip je v tom, jak odhadnout co soupeři bude dělat větší problém a aby se to neobrátilo proti riskujícímu hráči.

Žádné komentáře:

Okomentovat