neděle 13. března 2011

Paradox s nedostatkem času

"Žádný blázen neumí hrát šachy, ale šachy hrají jenom blázni." Německé přísloví

Hodně spisovatelů zdůrazňují rozdíl mezi dvěma aspekty tvůrčího procesu. Nejdříve je "psaní": definují se postavy a zápletky, řeší se jejich problémy a když se to vymyslí, je připraven první návrh. Poto přijde etapa editování, kde se jemně dolaďuje a leští, stylizuje se text. Někteří spisovatelé tyto dvě etapy oddělují. Když je mozek v kreativní fázi, není možné dávat pozor na detaily, které vyžaduje editace; a když editují, není možné se zabývat celkovým schématem díla.

Šachoví hráči mají stejný problém: vágní myšlenkový proces obecného plánování je neslučitelný s detailní analýzou taktiky. V režimu tvoření "psaní" hráč hledá ideje, intuitivně tvoří možnosti, a zlepšuje obecné chápání pozice; v režimu editace analyzuje konkrétní varianty.

V praxi většina hráčů přirozeně tvoří v čase kdy je protihráč na tahu a nechá klíčit ideje - a editují se varianty když jim tikají hodiny. To vysvětluje jeden důležitý paradox:

Je snadné chybovat, když soupeř má málo času.

Jestliže rychlou odpovědí soupeře se zkrátí čas "psaní", je snadné udělat špatné rozhodnutí. Řešení je dělat vědomou přestávku v myšlenkách, a zrovna přepnout z jednoho režimu do druhého. Stará škola sovětských velmistrů v letech 1950 a 1960 vždy zapsala tahy předtím než je zahrála. Mysli, rozhodni, napiš... pak se zeptej sebe:  "Není to chyba?"  (Dnes je tento postup proti pravidlům, protože tah se smí zapsat až tehdy, je-li vykonán na šachovnici. Je to opatření proti možnosti nápovědy posunkem od trenéra)
Pomocí přerušení myšlenkových stereotypů před položením otázky, pravděpodobně přijdete na správnou odpověď. Jako příklad uvádí Bill Hartston ve své knize Teach Yourself Better CHess  v 64. kapitole Writing and Editing, závěr partie Short - Kasparov
Kdyby bílý našel čas k nadechnutí v této sérii tahů a přepnul do režimu "psaní", jistě by zachytil několik vyhrávajících možností.

Místo 33.Nf4+, mohl by vyhrát okamžitě tahem 33.Rf8! , kdy by mohl na jakýkoli šach dámou odpovědět Rf1
Místo 36.Ne5 mohl hrát 36.Rh1! Kg6  37.Ne5+! Kf5  38.Nc6!

a místo Re7? mohl hrát   40. Ne4 ! Qd3 41. Rf2 Qxd7 42. Rh2+...

Žádné komentáře:

Okomentovat