středa 2. března 2011

Nejdůležitější lekce

Z knihy "Teach Yourself Better Chess" (1997) od Williama Hartstona (narozen 1947). Úryvky z kapitoly "Jste-li na pochybách, vyměňte si strany" a "Vyhrávání a prohrávání".

Když hrál jednou Bobby Fischer proti Tigranovi Petrosianovi, žádal rozhodčího, aby zakázal soupeři chodit kolem něho a dívat se na pozici přes jeho rameno. Psycholog by mohl interpretovat takové chování jako symptom paranoidní obavy o zásah do osobního prostoru, ale dobrý hráč ví, že jde o víc.  Dívání se na pozici z hlediska soupeře je dobrý způsob jak se vyhnout subjektivnímu pohledu. Nemusíte vlastně vstávat a dívat se přes soupeřovo rameno (i když takový postup může pomoci přerušit soustředění a umožní nápad nové myšlenky); stačí být jenom zvědav, příležitostně, jak pozice vypadá z druhé strany šachovnice.

Hráči se dohodnou na remíze v lepší pozici protože nepřemýšlí o problémech druhé strany. Nezahrají zřejmý silný tah protože ho nedokážou analyzovat dostatečně srozumitelně.  Připustí slabiny jenom pro zmenšení napětí v pozici, aniž si uvědomí, že napětí  znepokojuje stejným způsobem i soupeře.

Jestli cítíte že vaše odvaha se ztrácí, zkuste si mentálně vyměnit strany a dejte si otázku.

Kdybych hrál za  druhou stranu, jakého tahu bych se obával nejvíce?

Potom ten tah zahrajte a nechte soupeře ať se bojí. Je to snadné a je tak zbytečné řešit soupeřovy problémy za něj. Anebo nestavět mu vůbec žádné problémy. Podobný princip se uplatňuje v obraně také, ale s důležitým rozdílem. Útočník se nesmí bát, pouze může být uveden do rozpaků. Obránce se obává přímých hrozeb; útočník může být v rozpacích tím, že má příliš mnoho možností. Tak se ptejte sami sebe:  "kdybych byl na druhé straně, který tah by mě nejvíce uvedl do rozpaků co hrát dál?"
Nejdůležitější lekce

Partie se nevyhrávají dobrými tahy, ale prohrávají se špatnými tahy.

Dobré tahy a chyby jsou neoddělitelně spojeny. Dobrý tah může být potřeba k potrestání chyby soupeře; dobrý tah může vyprovokovat chybu; ale dobré tahy samotné nemohou vyhrát partie nebo dokonce vytvořit výhody. Nejlepší co můžete udělat je využít chyby již učiněné nebo vyvolat druh problémů které vedou k chybám.

Toto je překvapivě snadno zapomenout v žáru boje. Když váš soupeř přijde s tahem který jste přehlédli, nebo myšlenka náhle vypadá mnohem silnější než jste si o ní předtím mysleli, je snadné upadnout do deprese a považovat svou pozici za špatnou. V takových okamžicích si možná potřebujete připomenout že jste neudělali zatím žádné chyby, tak nemůžete být v nevýhodě. Tak jednoduše máte problém k řešení. Přestaňte truchlit a řešte to!

Toto je náhodou jeden z mála momentů, kdy je dobré si připomenout minulost pozice. Normálně je to čím byste měli zabývat je pozice před vámi. Jak jste se do ní dostali je věc, která nemá význam. Kromě toho, když si potřebujete vzpomenout na předchozí tahy abyste se ospravedlnili, že jste neudělali chybu.

Žádné komentáře:

Okomentovat