sobota 5. března 2011

Přizpůsobivost, pružnost

Pružnost je slovo, které je tím důležitější, čím vyšší je standard šachu. Dobrá šachová hra je jako dlouhá výměna míčů v tenise. Každý hráč se snaží vymanévrovat druhého až je dostatečně vytlačen mimo optimální místo a umožní vyhrávající ránu do prostoru kurtu, na který nemůže dosáhnout. Každá šachová pozice je ve stálém stavu dynamiky, s různými útoky a manévry číhající v oblasti strategických možností, ale čekající na nejpříhodnější moment. Klíč k udržení správné rovnováhy je pružnost.

Když se přímými útoky nic nedocílí, musí se hledat tah, který bude užitečný pro jakékoli pokračování. Může to být tah, který zdánlivě bezprostředně nic nedělá, ale bude se jistě hodit jako užitečný později - když odradí soupeře od jinak slibného pokračování.

Nejtěžší tahy k nalezení jsou ty co nic nedělají.

Zvláště když pozice obsahuje hodně napětí, pokušení něco udělat může být velmi silné. Ovšem pravé umění jemné poziční hry je udržet pružnost, držet napětí dokud nemůže být uvoněno s maximálním účinkem - nebo až bude soupeř vynucen uvolnit ho sám za nepříznivých okolností.posledni tah signalizuje agresivni zamery: muze podle okonosti hrat f4 nebo g5 a g4 nebo Nf6 a Ne4. Bileho nejprirozenejsi tahy se zdaji byt 13.Qb3 (utocici na d5 a podporujici pesce b nebo 13.Rb1 (na pomoc postupu pesce b nebo 13.Rc1 zacit operaci na sloupci c. Misto toho Karpov hral hyperflexibilni , na prvni pohled irrelevantni tah

13.Re1!Avšak tah je plný skryté síly.
Věž je výborně postavena tak aby čelila hrozbě f4 tahem exf4 a vytvořila bezprostřední hrozby na sloupci e, nebo dokonce tahem e4 otevřít sloupec e a dát věži aktivitu.
- Jestliže černý hraje Nf6 a Ne4, bílý může vyhnat jezdce na e4 odtáhnutím jezdce z f3 a tahem f3. V tomto případě stojí věž zase nejlépe na e1, protože kryje e3 a připravuje pozdější průlom e4.
- Mezitím na dámském křídle je nejpravděpodobnější změna ve struktuře  pro černého hrát c6 a na tah černého b5 zahrát c5. Bílého tah dxc5 udělá černému izolovaného pěšce, kterého bude černý chtít vyměnit postupem d4 - a znovu věž na e1 vstoupí do aktivity po exd4.
- A nakonec jestliže černý bude útočit na královském křídle, může být dobré udržet dámu na d1 spíše než ji nyní odvést na b3.
Tyto úvahy se zdají být pritažené za vlasy, ale podivejte jak hra pokračovala:

13. ... g5 14. Rc1 Kh8 15. Bd3 c6 16. b5 g4 17. Nd2 c5 18. dxc5 Nxc5 19. Nb3 Nxb3 20. axb3a pravě když černý chtěl hrát ...d4, nemohl to udělat pro věž na e1. Po

20. ... Rc8 21. Ne2 Rxc1 22. Qxc1 Qb6 23. Nf4


bílý udržel výhodu a vyhrál ve 38 tazích.

1 komentář:

  1. Cesta ke klidu je spojená s duševní čistotou, existujeme ve světě, který je duševně špinavý a duševní špína vytváří náš duševní neklid. Duševní špína je zde díky tomu že musíme s druhými soutěžit a bojovat o to co milujeme a potřebujeme, je snadnější vyhrát pomocí špinavých metod tak i mnoho nejrůznějších metod každý používá k tomu, aby nad druhými snadno a rychle vyhrál, a mohl na druhých parazitovat. Společnost se rozdělila obrazně na ligy, kde se bojuje o to, co milujeme a potřebujeme nejvíce pomocí špinavých duševních metod, kdy druhé pomlouváme, nebo jsme k nim jinak sprostí a duševně zlí, bohužel zde platí to, že čím větším pokrytcem zde budeš, tím větší moc a bohatství zde i mít budeš. Očistec není po smrti, ale je zde tehdy pokud musíme žít v duševní špíně a tak je naše duše obrazně černá jako uhlí a my jsme se proměnili v bezcharakterní politické a podnikatelské pokrytce, kterým jde jenom o to jak parazitovat na druhých a jak je za maličkost trestat. Je zde mnoho pokrytců, co vám budou nabízet chemické látky, které vám na krátkou dobu umožní zapomenout na tento špinavý časoprostor, ale potom se dostaví deprese a problémy se špínou v nás a okolo nás, najednou jsou problémy mnohem větší, a tak se ocitáme v začarovaném kruhu, chemické návykové drogy. Je zde ale i mnoho inteligentních pokrytců, co vám budou nabízet nerůznější ideologie, každá ideologie to je návyková droga která vás přeprogramuje a učiní z vás otroky těch, co vám nabídli ideologickou drogu. Ideologické drogy se dělí na náboženské a politické, čím větší je ve společnosti bída tím větší zde má vliv náboženská droga a tam kde není bída, tam má větší vliv zase politická droga. Vše co je nám dlouho velmi blízké, to na nás mnoho působí a snaží se nás to změnit, život je postaven na přizpůsobivosti, protože díky přizpůsobivosti dokážeme přežít a vyřešit problémy se kterými se zde setkáváme. Pokud se narodíte tam, kde jsou pokrytci závislí na; náboženství, politice, drogách, atd. je logické, že na vás přenesou svoje duševní problémy a pokud se jim budete bránit. tak vás za to tvrdě potrestají. Díky bohu, se smát volům mohu, tak to je, že ten druhý vůl je. Ten, kdo si dokáže často opakovat tuto myšlenku, se začne uklidňovat, protože porozumí tomu, že existuje ve světě, kde jsou samí lakomí pokrytci, a tak je zde vše v nás a okolo nás rozbité a nic zde optimálně nefunguje, a život zde proto nemá logicky většinou i smysl.

    OdpovědětVymazat