středa 23. března 2011

Podvádění francouzů na šachové olympiádě je potrestáno.

Disciplinární komise francouzské šachové federace vynesla verdikt o vině a pozastavila činnost účastníkům hráčského podvodu (Sebastien Feller, Arnaud Hauchard, IM Cyril Marzolo) na šachové olympiádě 2010 v Khanty Mansiysku. Komise prohlásila jejich vinu z porušování zákonů sportovní etiky. Princip podvodu spočíval v napovídání počítačových tahů hráčům při utkání na olympiádě. Podrobnosti o důkazech a svědcích jsou na této stránce.

Zajímavý byl systém předávání tahů hráči, který seděl za šachovnicí. Tah byl zakódován způsobem jako v mezinárodní notaci pro korespondenční hru:  Pole e4 je například 52, pole e5 je 55, pole e7 je 57 a pole e5 je 55.  Tah byl vlastně zakódován do 4 po sobě jdoucích číslic od 1 do 8.
Číslice 1- 4 představovali hráči družstev - Francie 1, 2, 3, 4 šachovnice a soupeři 1.,...4. šachovnice (5 až 8)
Trenér Hauchard získal u baru z mobilního telefonu kolegy a šel za hráče, který představoval potřebnou číslici, a za ním se otočil. Například tah 5254 ( v notaci e2-e4) sdělil tak, že šel za hráče soupeře na 1 šachovnici (5), pak za hráče Francie na 2. šachovnici (2) atd. a vždy se tam otočil.  Tah soupeře potom odeslal od baru pomocí SMS na počítač s programem Firebird. Důkazy spočívaly ve svědectví a v analýze partie, kdy Feller hrál několik tahů za sebou první navrhovaný tah  programem.

Soud zakázal připuštění důkazů odhalením obsahů SMS s odkazem na ochranu obsahu osobní korespondence. Právník Fellera oznámil, že se odvolá.

Žádné komentáře:

Okomentovat